Pożegnaj rdzę i kamień

 

Łazienka i toaleta to dwa pomieszczenia, które powinna cechować nieskazitelna higiena. Nie na darmo mówi się, „o ile pragniesz sprawdzić czystość gospodarza, sprawdź jego łazienkę”.

Wręcz, jeśli co dzień dbasz o schludny wygląd tych pomieszczeń, nie unikniesz kłopotu pojawiającego na się kamienia, czy rdzy. To skutek płynącej w naszych kranach wody o wysokim stopniu twardości. Kiedy te nieestetyczne osady pojawią się w Twojej łazience, nie załamuj rąk. Oto kilka możliwości na pozbycie się dylematu.

Usuwanie kamienia z umywalki i kabiny możemy wyprodukować przy pomocy przeróżnego rodzaju środków. Pierwszym z nich, najprostszym, ale też nie najtańszym, jest użycie wszelkiego rodzaju, dostępnych na rynku, gotowych odkamieniaczy i odrdzewiaczy. Częstokroć mają one wygodną konsystencję żelu, lub pianki. Pozostawiamy je na krótki czas na urządzeniach, które chcemy wyczyścić. Nie spływają zbyt szybko z czyszczonej powierzchni, a oprócz usuwania uporczywych zabrudzeń, dodają armaturze efektownego blasku.

Inną metodą, odrobinę tańszą lub bardziej ekologiczną, jest np., zastosowanie sody oczyszczonej z dodatkiem octu spirytusowego lub samego octu. Zarówno jeden, jak i drugi składnik, mają właściwości zmiękczające wodę i rozpuszczające kamień. Czyszczone powierzchnie należy poddać ichniejszym działaniu, na ok. 10-15 minut, po czym wyczyścić szmatką albo miękką szczoteczką.

Podobnym działaniem cechują się boraks (dostępny w aptekach), witamina C w musujących pastylkach, czy kwasek cytrynowy. Najbardziej środkiem czyszczącym zwilżyć szmatkę lub watę i obłożyć nią np. słuchawkę prysznica, czy odpływ w umywalce.

Czym wyeliminować rdzę? Najbardziej znany odrdzewiacz, który możemy kupić w sklepie spożywczym to napój typu „cola”. Równie poprawnie z rdzą, radzi sobie soda oczyszczona z dodatkiem octu. Stosujemy je, jak wszystkie uprzednio opisane środki, zwilżając nim szmatkę i pozostawiając na godzinę lub dłużej na armaturze. Z pewnością, tu także rynek środków czyszczących proponuje szeroki wachlarz możliwości. Niektóre z gotowych preparatów są bardzo tanie i tożsamo efektywne, jak te, które bardziej się cenią. Wybór powinno się do Ciebie.

Sprawdź: usuwanie kamienia z umywalki.

Tags:

Dodaj komentarz