Badania pali fundamentowych

Budowa domków drewnianych na palach stała się w Polsce popularna już przeszło dekadę temu. Najpierw w ten sposób stawiano przede wszystkim drewniane altanki na działkach, dziś nie jest rzadkością budowa całorocznego dużego domu, który nie jest osadzony na codziennym fundamencie betonowym, niemniej jednak właśnie na palach. Znacznie przyspiesza to czas budowy, a też powoduje że nie ma konieczności kopania głębokich dołów w podłożu.

Próbne obciążenia pali fundamentowych są formalnością, którą jednakże trzeba przeprowadzić przed rozpoczęciem tworzenia domu, ażeby być pewnym że wszystko jest bezpieczne. W tym celu wykorzystuje się specjalne maszyny, których misją jest badanie pali fundamentowych pod kątem pracy pod nakładanym obciążeniem. Sprawdza się, czy nie następują pęknięcia lub zbyt intensywne osiadanie.
Badanie składa się z dwóch części, ponieważ charakterystyka obciążeń jakim poddawane będą pale jest bardzo różnorodna. Sam budynek, który będzie na nich stał wywołuje przede wszystkim obciążenia statyczne pali, czyli nacisk o określonej masie, który nie zmienia się z upływem czasu. Natomiast to nie wszystko, ponieważ w momencie oddziaływania na dom różnorakich sił zarówno z wewnątrz jak i z zewnątrz (wiatr, poruszający się domownicy, praca podłoża) mogą powstać tak zwane obciążenia dynamiczne. One też muszą zostać uwzględnione, a pale fundamentowe powinny radzić sobie z nimi bez narażenia na uszkodzenie. Obciążenia dynamiczne pali bada się za pomocą specjalnych urządzeń, które wywołują drgania, a następnie kontroluje się czy nie nastąpiły spękania albo inne niepożądane efekty.
Więcej informacji: Badania ciągłości.

Dodaj komentarz