Symbolika i mandale

Mandale to w wolnym tłumaczeniu „To co otacza centrum” i odnosi się wprost do ichniejszym warstwy znaczeniowej i reprezentującego symbolu.
Tradycja ich budowy sięga VIII w.

gdy Padmasambhawa wprowadził edukacji buddyjskie, rodem z Indii, do świata Tybetu. Dzisiaj można je spotkać w tych dwóch miejscach, ale także w Bhutanie, Mongolii , a ponadto Chinach.
Najprostszą formą jaką przebierają mandale, to okręg z istotnym centrum, w które częstokroć wpisany jest kwadrat. Nie znaczy to jednak, że jedynie w takiej formie można je spotkać.
Mandala tybetańska ma możliwość przebierać kilka form.
Mandala rodzaje:
Zewnętrzna, będąca reprezentacją systemu świata i znajdująca zastosowanieużycie jako ofiara dziękczynna, składana np. mistrzowi za udzielenie nauk.
Wewnętrzna, w której występują cztery poziomy ofiar (zewnętrzna, wewnętrzna, ukryta, z natury rzeczywistości).
Szczególne znaczenie przy tworzeniu mandali posiadają kolory i to one decydują o warstwie znaczeniowej.
Mandala znaczenie barw:
Biały znaczy umysł spokojny i zdystansowany wobec świata wokół, co może być również rezultatem wypierania pewnych problemów do podświadomości. Czarny symbolizuje śmierć oraz utratę nadziei, co też doprowadza do rozpoczęcia nowego etapu życia. Czerwony znaczy rozbudzanie potencjału i wyrzeczenie egocentryzmy, czasem na rzecz utajonej zemsty. Niebieski odnosi się do spokoju wewnętrznego w efekcie odrodzenia. Żółty oznacza intuicję dominującą nad instynktami. Zielony odnosi się do zmysłów, których harmonia umożliwia opiekować się sobą oraz innymi żyjącymi istotami. Purpura symbolizuje rozwój osobisty i duchowy. Fioletowy znaczy urealnienie marzeń sennych, w ogromnej liczbie przypadków w efekcie podświadomej potrzeby budzenia respektu u innych. Brązowy symbolizuje przywiązanie do tradycji. Mandale to sztuka która nawet bez odnoszenia się do warstwy znaczeniowej pozwala wyciszenie. Symbolika ukryta w okręgu, oddziałuje na umysł , a ponadto czakry (ośrodki energetyczne), nawet nieświadomych tego osób, dodając im siłę i harmonię.
Warto zobaczyć: mandala znaczenie.

Dodaj komentarz